środa, 3 kwietnia 2013

Zakłady bukmacherskie - jak nie popaść w nałóg obstawiania?


Źródło: http://www.youwin.com/seo/media/Football_betting_%20premier_league_&_world_cup_odds.jpg

Hazard to jedno z tych uzależnień, które może bardzo podstępnie wkradać się w nasze życie. W porównaniu do alkoholu nie powoduje otępienia organizmu i utraty kontroli nad tym jak się człowiek porusza i co jest w stanie zrobić, a jednak wpędza w pewnego rodzaju złe nawyki, z czasem przeradzające się w nałóg. Umieszczam ten wpis ku przestrodze. Jeśli masz nad tym kontrolę - nic się nie dzieje. Problem zaczyna się wtedy, gdy namiętnie zaczynasz tracić nad tym panowanie. Zatem, czy obstawianie w zakładach bukmacherskich od czasu do czasu może być niebezpieczne?

Nie, jeśli podobnie jak z innymi rzeczami ma się nad tym kontrolę i nie dopuszcza się do zwiększania ich częstotliwości (o czym wspominam za każdym razem na tym blogu - kontroluj ryzyko, graj tylko to na czym się znasz, ustalaj prawidłowe stawki, graj tylko za pieniądze przeznaczone do grania). Typowanie ma dawać przyjemność a nie zniewalać. Z uzależnieniem mamy do czynienia w chwili kiedy nie można powstrzymać się od stawiania zakładów i obstawiania wyników w grach jakie oferują serwisy bukmacherskie. Co więcej nie mogąc się powstrzymać, osoby uzależnione nie zważają na konsekwencje finansowe. Bezpośrednim tego wynikiem jest tracenie dużych sum pieniężnych, a ponieważ stale rodzi się chęć wygrywania zdarza się, że osoby w szponach nałogu dopuszczają się kradzieży.

Konsekwencje tego bywają opłakane, ponieważ za liczne oszustwa i ciągłe stawianie w zakładach bukmacherskich można dodatkowo ponieść inne konsekwencje niż tylko zdrowotne, a mianowicie trafić do więzienia. Z pewnością wiele osób zna zachowania nałogowych hazardzistów z życia. Przykład z Polski - Andrzej Iwan, były reprezentant kraju w piłce nożnej, zawodnik Wisły Kraków, brązowy medalista Mistrzostw Świata w Hiszpanii w 1982 roku. Przehulał wszystko co się dało przehulać i przepił całą fortunę (swoją drogą polecam jego autobiograficzną książkę - Spalony, naprawdę warto!). Kiedy takie osoby wygrywają duża sumę pieniędzy typują dalej bez kontroli. Owładnięci chęcią jeszcze większej wygranej stawiają wszystkie zdobyte wcześniej pieniądze (często zapożyczone) i przegrywają. Najczęściej po tym z rozpaczy idzie się pić, a pod wpływem alkoholu chce się grać dalej, by się odkuć. Trudno z takiego punktu wrócić do normalności. Oczywiście opisuję tutaj sytuacje skrajne, zdarzające się nie tak często, ale się zdarzają. Chcę przed tym przestrzec.

Do gier hazardowych skłaniają ludzi różne bodźce, np. chęć ucieczki przed problemami oraz wyzwalające adrenalinę ryzyko. W jednym i drugim przypadku tak samo szybko można się uzależnić. Najlepiej unikać okazji do wciągnięcia się a jeżeli problem już istnieje koniecznie trzeba poddać się terapii jeśli nie z własnej woli to posłuchawszy opinii otoczenia. Osoba uzależniona musi przestać sama siebie oszukiwać i ludzi z najbliższego otoczenia.

Jak grać zatem odpowiedzialnie? Zapoznaj się z listą 11 ostrzegawczych porad - ZANIM zagrasz u bukmachera. Jest to fundament odpowiedzialnej gry. Powiedzmy sobie szczerze - zakłady bukmacherskie nie są dla wszystkich. Nie wiadomo, czy są także dla Ciebie. Jeśli chcesz zająć się obstawianiem spotkań sportowych, koniecznie przeczytaj 11 ostrzegawczych porad ZANIM oddasz wszystkie pieniądze u bukmachera i stracisz nad sobą kontrolę.

PS: Jeśli dalej nie wierzysz w ten nałóg, przejrzyj jakiekolwiek fora o uzależnieniach. Przeczytaj kilka postów, a ujrzysz w wielu wypadkach tragedie rodzinne, czy upadki niektórych osób. Niech Cię to czegoś nauczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.